Investice do akcií

Hedgeové fondy se koupou v hotovosti.

Vyčkávají, až se nejistota na trzích vyjasní

George Soros, zakladatel a šéf Soros Fund Management LLC, který v roce 1992 vydělal miliardu dolarů na spekulacích proti britské libře, se v dubnu na konferenci v Bretton Woods vyjádřil, že současné ekonomické prostředí považuje za mnohem komplikovanější a ještě hůře predikovatelné v porovnání s obdobím finanční krize: „Nedá se očekávat ani rychlé vyřešení ekonomických problémů ani brzký pád trhů.“

Podle posledních průzkumů drží správci aktiv nejvíce hotovosti za poslední rok. Po meziročních ztrátách dosahujících 6 % se Sorosovi portfolio manažeři stáhli. Výsledkem je 75 % prostředků fondu držených v hotovosti.

Podobně jako další hedgeové fondy zredukovali své expozice v akciích, dluhopisDluhopis (obligace, bond) je dluhový cenný papír. Vyjadřuje závazek emitenta vůči věřiteli, je s ním spojeno právo na splacení dlužné částky a povinnost vystavitele dluhopisu splnit svůj závazek.kliknutím zavřete ech a měnách, protože vyčkávají, jak se budou vyvíjet hlavní globální problémy. Mezi ně dnes řadíme především dluhovou krizi eurozóny, neudržitelnost zadlužení USA a čínský boj s inflací.

Strategie fondů podobné těm Sorosovým, které sledují makroekonomické trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete y skrze nakupování akcií, dluhopisDluhopis (obligace, bond) je dluhový cenný papír. Vyjadřuje závazek emitenta vůči věřiteli, je s ním spojeno právo na splacení dlužné částky a povinnost vystavitele dluhopisu splnit svůj závazek.kliknutím zavřete ů, měn a komodit, vykazovaly v tomto roce nejhorší výkonnost. Jenom během června propadly takto zaměřené fondy o 2,25 %, kdy nesprávně spekulovaly, že euro oslabí vůči dolaru a poroste výnos amerických státních dluhopisDluhopis (obligace, bond) je dluhový cenný papír. Vyjadřuje závazek emitenta vůči věřiteli, je s ním spojeno právo na splacení dlužné částky a povinnost vystavitele dluhopisu splnit svůj závazek.kliknutím zavřete ů. Překvapil je také květnový pokles cen ropy a dalších komodit.

NEVYPOČITATELNÉ TRHY

Averze k riziku je patrná na nízkých objemech obchodů. Částečně na tom nese vinu fakt, že vývoj na trzích je v současnosti značně deformován vládními zásahy, které zkreslují ceny a ovlivňují stranu nabídky.

„Většina fondů je dnes v nelehké pozici, protože fundamenty značí medvědí trh, ale vlády intervenují,“ podotýká Harold Yoon, investiční ředitel SAIL Advisors Ltd.

„Letošní rok bude pro akciové trhy rokem bez trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete u,“ říká George Papamarkakis, spoluzakladatel londýnského North Asset Management LLP. „Politici diktují trhům cestu, což znamená, že se nacházíme v prostředí, kdy fundamenty přestávají být rozhodujícím faktorem pro vývoj na trzích.“

Portfolio manažeři se tak raději uchylují k obchodování v krátkodobém horizontu, protože dlouhodobé strategie nefungují. S významnějšími investicemi čekají, až trhy vyšlou jasný signál. Velké katastrofy totiž většinou značí dno ekonomického cyklu a to je přesně to, na co ve fondech čekají.

ŘECKÉ PROVIZORIUM“ NENÍ ŘEŠENÍM EVROPSKÉ DLUHOVÉ KRIZE

V Evropě je uměle nad vodou drženo Řecko, ale hrozící nákaze Itálie a Španělska se nedaří účinně zamezit. „Zatímco se nám podařilo dočasně oddálit oficiální bankrot Řecka, dluhová krize jako celek vymýcena rozhodně nebyla,“ říká Bruno Usai, který spoluřídí hedgeový fond Pelagus Capital. „Bude trvat nejméně do konce roku, než budou portfolio manažeři opět ochotni riskovat.“

„Přestože nelze zamezit šíření určité míry nákazy napříč Evropou (to, co se stane Řecku, je pravděpodobné i u Portugalska a irský finanční systém se může časem ukázat jako neudržitelný), je nezbytné najít způsob, jak co nejúčinněji odříznout zbytek eurozóny od zdroje rizika,“ řekl před časem

Soros ve Financial Times.

ČÍNSKÁ OTÁZKA

V Číně, třetí největší ekonomice světa (po USA a EU) svádí vláda nerovný boj s inflací, přičemž se snaží uchránit nemovitostní trh před přehřátím. Čínský HDP rostl v druhém čtvrtletí o 9,5 %, tedy nejnižším tempem za poslední dva roky. Naopak spotřebitelské ceny se v červnu zvedly o 6,4 % – nejvíce od roku 2008.

Rozhodující otázkou bude, zda se Číně podaří změnit strukturu svého růstu z investičně taženého na růst tažený spotřebou. Pokud se nepovede zvýšit čínskou spotřebu, nebude země schopna udržet nastoupený trend Směr trhu. Ten může být rostoucí (býčí), klesající (medvědí) nebo jde trh do strany. Je to obecný směr daného aktiva, který převládá v delším časovém období. kliknutím zavřete urbanizace, který zahrnuje současný pětiletý vládní plán.

Zpomalující čínská ekonomika by mohla působit na pokles cen komodit, což by negativně postihlo rozvíjející se trhy jako Brazílii a Rusko, které produkují suroviny a potraviny pro Čínu. Snižující se ceny ropy by pak mohly odradit ECB od kontinuálního navyšování úrokÚrok je odměna za půjčení peněz, většinou ve finanční podobě.kliknutím zavřete ových sazeb. Takový scénář by pak nahrával větší výnosnosti dolaru, tedy zhodnocení americké měny oproti euru.